EKOŠKOLNÍK
▪ ekoprovoz budov
▪ zdravé stravování
▪ přírodní zahrady
Zahradníci

Exkurze do přírodních zahrad v rakouském Tullnu

V září 2014 jsme navštívili první ekologickou zahradní výstavu v Evropě Die Garten Tulln, která se nachází v kouzelném malém městečku Tulln an der Donau v Dolním Rakousku. Na ploše 50 hektarů najdeme více než 50 ukázkových a vzorových přírodních zahrad různých typů, včetně několika atrakcí – zcela jedinečný je pohled na výstaviště z třicetimetrové rozhledny nad korunami stromů, lesní bludiště nebo dobrodružné či přírodní hřiště. Revitalizovaný lužní les zve k odpočinku při vyjížďce na člunech nebo procházkách. Ne nadarmo je Tulln přezdíván městem zahrad.

 

Fotogalerie:


Exkurze po českých a moravských přírodních zahradách

V závěru pilotního kurzu (25. – 26. 5. 2015) jsme v rámci dvoudenní exkurze navštívili 7 ukázkových přírodních a terapeutických zahrada: ukázkovou přírodní zahradu Základní školy ve Velké Bíteši, zahradně terapeuticý areál o.p.s. Chaloupky na Balinách, trvalkovou školku Floriánus v Jindřichově Hradci, komunitní zahradu KyBy v Chlumanech, terapeutickou zahradu Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích, arboretum u Domova seniorů pod hradem Žampach a zahradu u Centra sociálních služeb v Letovicích.

 

Fotogalerie:


Kurz B – Výběr fotek ze specializovaných seminářů

V rámci kurzu B věnovanému zahradní terapii jsme v rámci tří specializovaných seminářů představili trendy ve využívání zahrad a parků, terapeuticky pozitivní vliv pobytu v přírodě, metody aktivizace klientů, zvýšení komfortu a atraktivnosti pobytu v zahradách, možnosti zapojení klientů do vybraných zahradnických činností i arteterapeutické využití prostoru zahrad a přírodních materiálů zde vypěstovaných.

 

Fotogalerie:


Kurz A – Výběr fotek ze specializovaných seminářů

V rámci kurzu A proběhly tři specializované celodenní semináře, v rámci kterých jsme účastníkům představili teorii přírodních zahrad, jejich zakládání, údržbu a další možné využití. Účastníci se naučili základům zahradní architektury, dozvěděli se o druhové rozmanitosti zahrad a parků a ekosystémovém přístupu v péči o prostředí v blízkosti lidských sídel.

 

Fotogalerie:


© LIPKA 2019